İzmir Marinalar Şehri Oluyor !

Başbakan Binali Yıldırım’ın il plakası 35 ten yola çıkarak hazırladığı "35 İzmir Projesi" arasında yer alan marinalar için altyapıya yönelik hazırlıkları kapsayan projenin ihalesi gerçekleştirildi. ÇED, imar, oşinografi çalışmaları sürerken Şifne, Turan ve Şakran marinalarının 2017 de ihaleye açılması karara bağlandı. Bu kapsamda Ürkmez, Çeşmealtı, Özdere, Şifne, Şakran Yeni Foça ve Bayraklı yat limanları, yap-işlet-devret usulü tamamlanarak hizmete açılmış olacak.

Çeşme’deki dördüncü yat limanı olacak Şifne limanı 700 yat kapasitesi ile bu projeler arasında ilk sırada yer alıyor. Bayraklı Turan’daki liman ise 500 yat kapasitesiyle ikinci sırada. Ürkmez, Yeni Foça, Özdere projelerinde ÇED, imar ve oşinografi hızla sürerken Şifne, Bayraklı ve Şakran marinaları yapım ihalesine çıkmaya hazır. 2017 yılında bu ihalelerin yapılması bekleniyor.

Yetkililer tarafından altyapı çalışmalarının 2017 yılında tamamlanması ve 2018 yılında yapım ihalelerinin gerçekleştirilmesi planlanıyor. Şu an için İzmir’de bulunan Çeşme, Sığacık ve Üçkuyular limanlarına ek olarak yapılan bu yeni projelerle birlikte kapasite 4422 yata çıkacak.

Seferihisar Ürkmez Yat Limanı'nda imar planı ile ÇED süreci devam ediyor. Özdere'de ise çalışmalara başlandı. Çeşmealtı Yat Limanı'nda ise tüm çalışmaların sona erdiği halde imar planı değişikliği sebebiyle proje iptal edilmiş durumda. Çeşmealtı projesi için yeni imar planının hazırlanmakta olduğu biliniyor. Yeni Foça Yat Limanı'ndaki çalışmalar için 15 Ekim'deki turizm sezonunun bitmesinin beklendiğini vurgulayan yetkililer, ardından altyapı çalışmalarına başlandığını aktardı.

 

MEVCUT MARİNALAR

KAPASİTE

LEVENT MARİNA

70

PORT ALAÇATI

360

SETUR MARİNA

150

TEOS MARİNA

560

ÇEŞME YAT LİMANI

477

TOPLAM

1617

 

YAPILACAK MARİNALAR

KAPASİTE

ÜRKMEZ MARİNA

475

ŞİFNE MARİNA

700

YENİ FOÇA MARİNA

230

TURAM MARİNA

500

ŞAKRAN MARİNA

400

ÇEŞMEALTI MARİNA

250

ÖZDERE MARİNA

250

TOPLAM

2805